• Удружење грађана Видо

    Одржана летња школа графичког дизајна и фотографије

    УГ „Видо“ је од 18. до 22. августа 2014. у Крагујевцу организовало летњу школу графичког дизајна и фотографије. Она је била намењена младима од 12 до 15 година, односно ученицима завршних разреда основних школа, где су поред основаца из Крагујевца били укључени и ученици из Горњег Милановца, Врњачке Бање и Крушевца. Они су кроз летњу школу графичког и веб дизајна, научили основе фотошопа, прављења визуелних идентитета кроз коришћење алата за дизајн и основе фотографија, како би савладали напредније технике управљања сликама и дизајнирања за презентације и друге рачунарске активности. Пројекат је одобрен од стране Министарства трговине, туризма и телекомуникација.

    Након завршетка радионица, свим учесницима смо дали да попуне једноставан евалуациони формулар, како би од њих добили повратну реакцију. На питање да дају општи утисак о догађају, 100% анкетираних учесника је одговорило са максималном оценом „одлично“. Поред тога пуно показатеља је говорило да је летња школа пун погодак и да смо остварили изузетан успех. Велики број родитеља нас је контактирао након завршетка радионица, како би нам пренели позитивне утиске своје деце и дали подршку да наставимо са реализацијом оваквих едукација. Свакако и изузетан избор учесника, од којих су скоро сви носиоци Вукове дипломе, учесници школских такмичења и напредни корисници рачунара, је допринео да настава буде на највишем нивоу. С обзиром да се ради о јако специфичном узрасту, односно младима од 12 до 15 година, битно је било што смо им организовали ваннаставне активности, а и заједничка дружења, како би могли да квалитетно проведу слободно време, упознају боље своје вршњаке и умреже се са другарима из других градова.

    Корисност информација добијених на часовима је такође оцењена са највишим оценама, 68% анкетираних је одговорило са максималном оценом „одлично“, а 32% са „веома добро“. Како је међу учесницима било и јако напредних корисника рачунара, а посебно Фотошопа, претпостављамо да је њима за нијансу било лакше у почетку јер су већ имали искуства у раду на обради фотографија. Што се тиче предавања која би посебно издвојили, одговори су се филтрирали у 3 групе. Око једне чевртине учесника (24%) је одговорило да им се највише свидео увод у Фотошоп и основе графичког дизајна, а то су махом били млади који су се први пут сусретали са тим. Највећи број младих (40%) је навео да им се највише свидело предавање о веб дизајну, зато што су сматрали да је то најкорисније и добар део њих је рекао да жели да покрене свој блог или веб сајт. За нијансу мање (36%) је као најкорисније, одабрано предавање о фотографији и обради фотографија у Фотошопу. Већина тих учесника се већ занима за фотографију, поседује аматерску опрему и планира да се тиме бави у будућности. Сматрамо великим успехом што су све теме наишле на приближно једнак позитиван одјек код учесника, што говори да је дефинитивно одабир тема био добар и прилагођен циљној групи.

    Занимало нас је да чујемо, које теме из области рачунарства и информатике, поред графичког дизајна и фотографије, би волели да похађају на неким наредним едукацијама? Једина област која се убедљиво издвојила је програмирање, што би волело да учи чак 44% анкетираних учесника. Интересантно је да се програмирање као тема издвојило и када смо у марту ове године, радили сличну анкету на узорку од преко 200 људи (пунолетних), па би могли закључити да су млади основци врло добро упознати са трендовима у ИТ сектору. Остали одговори су само потврдили ову изјаву, јер смо видели широк дијапазон интересовања, од писања блогова, до прављења веб сајтова, монтаже видео снимака, прављења видео игрица, креирања анимираних филмова и стрипова, као и напреднијих нивоа курсева графичког дизајна и фотографије.

    Што се тиче сугестија и предлога, сви су били максимално задовољни и у први план истицали похвале за организацију и предавања. Имали смо само неколико савета, од којих је један био предлог да се летња школа организује и следеће године, као и да се прошири циљна група и на средњошколце. Такође, што се тиче слободног времена, дат је предлог да се по завршетку часова, остави још један час слободно за индивидуални рад. Како је нама ово био први пут био да организујемо активности за ову циљну групу, презадовољни смо како је све протекло и свакако ћемо настојати да у будућности поново реализујемо активности за најмлађе.

    Објављено: 30. август 2014.

    Оставите одговор

    Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

    *

    Можете користити ове HTML ознаке и атрибуте: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>